Ugljikohidrati najviše utječu na šećer u krvi!2
Izbjegavajte prerađenu hranu jer ona sadržava prazne kalorije. Umjesto nje radije jedite povrće i „prirodnu” hranu. Pazite na unos ugljikohidrata i redovito mjerite šećer u krvi. Ugljikohidrati su hranjive tvari koje vašem tijelu osiguravaju najveći dio energije. Zbog toga imaju važnu ulogu u zdravoj prehrani! Postoje različite vrste ugljikohidrata, koje na različite načine (brzo ili sporo) utječu na razinu šećera u krvi. To znači da morate paziti na vrstu i količinu ugljikohidrata koje konzumirate.
Zanima vas koliko ugljikohidrata konzumirate?
Već sada počnite brojati ugljikohidrate4 u svojim obrocima, pićima i međuobrocima! Na naljepnici s nutritivnim vrijednostima nalaze se informacije o tome koliko neka hrana sadržava ugljikohidrata. Kada se radi o namirnicama bez naljepnica, primjerice, svježim proizvodima, količinu ugljikohidrata možete procijeniti. Ako bilježite unos ugljikohidrata i razine šećera u krvi prije i dva sata nakon obroka, vaš tim za praćenje dijabetesa moći će vidjeti kako vaše tijelo reagira na različite obroke te će u skladu s time za vas moći isplanirati individualnu terapiju (ako vam je potrebna) i plan obroka. Razgovarajte s liječnikom o prehrani koja je najbolja za vas.
Brojite unesene ugljikohidrate4
Ovisno o tome koliko različitih vrsta ugljikohidrata konzumirate, vaša razina šećera u krvi rast će brzo ili sporo. Stoga je brojanje ugljikohidrata dobar način za kontrolu razine šećera u krvi.
Prehrana i tjelovježba
Individualni plan prehrane i redovita tjelesna aktivnost uvijek su sastavni dio terapije. Zdravstveni radnici općenito preporučuju tjelovježbu umjerenog intenziteta u trajanju od najmanje 30 minuta dnevno većinu dana u tjednu. To može uključivati brzo hodanje, plivanje ili prenatalnu jogu.3